“Lahing Tšernobõli pärast” on Discovery 2006. aasta pooleteise tunnine dokumentaalfilm Tšernobõli katastroofist, mis sisaldab arhiivimaterjale, unikaalseid foto- ja filmimaterjale ning kus on samm-sammult taastatud toimunud sündmused. Film sisaldab enamikku kättesaadavast tolleaegsest filmimaterjalist.
Filmis esineb tuntud Ukraina fotokorrespondent Igor Kostin, kes jäädvustas sündmusi alates avarii toimumisest. (Eesti keeles on ilmunud raamat: “Tšernobõl reporteri pihtimused”, Igor Kostin, 2006).
“Valge hobune” on Maryann DeLeo ja Christophe Brissoni 2007. aastal loodud 18-minutine dokumentaalfilm, mis kirjeldab Tšernobõli katastroofi tõttu evakueeritud mehe esimest koduskäiku kakskümmend aastat hiljem. Film kandideeris 2008. aastal Berliini Filmifestivalil Kuldse Karu auhinnale.
“Uks” on 17-minutine film, inspireeritud Svetlana Aleksijevitši raamatust “Tšernobõli palve” (eesti keeles ilmunud 2005.a., raamat võitis Ameerika raamatukriitikute auhinna dokumentaalkirjanduse vallas), film baseerub Nikolai Fomitš Kalugini, seitsmeselt surnud tütre isa monoloogil.
Loe raamatut “Tšernobõli palve” (vene keeles)
https://youtu.be/nbCcutzXzYg
6-minutine “Karmide päevade kroonika” on Ukraina filmioperaatori Volodimir Shevchenko viimane film. Shevchenko jäädvustas Tšernobõli katastroofi alates esimesest päevast.
Film algab sisenemisega Tšernobõli tsooni ja äsja kohale toodud avarii tagajärgede likvideerijatega, järgmisena kaevavad kaevurid purunenud reaktori alla tunneleid, siis on näha likvidaatorid, kes puhastavad kõrvalkatust radioaktiivsetest jäätmetest. Masinad, mida sündmuspaigal kasutati, seisavad siiani hüljatutena.
Varsti peale Tšernobõlist tagasitulekut suri Shevchenko vähki, maha maeti ka tema kaamerad, mis olid lootuselt radioaktiivsed. Shevchenko nimi on pandud ühele väikesele planeedile.
See on paariminutine nõukogudeagne film Tšernobõli tuumaelektrijaama ehitamisest. Ehitamist alustati 1970. aastal, esimene energiaplokk käivitati 1977. aastal, 2., 3. ja 4. plokk järgnesid aastatel 1978, 1981 ja 1983. Avarii aastal 1986 töötas 4 plokki, igaüks võimsusega 1000 MW, ehitati 5. ja 6. plokki.